    Chemi-Con EKXG401EC5820MM25S
    Part No.:
    EKXG401EC5820MM25S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEKXG401EC5820MM25S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    KXG
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Last Time Buy
    Capacitance:
    82 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    610 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.525 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.043" (26.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EKXG401EC5820MM25S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EKXG401EC5820MM25S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKXG401EC5820MM25S?
    Image EKXG401EC5820MM25S
    Part Number EKXG401EC5820MM25S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KXG
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Last Time Buy
    Capacitance 82 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 610 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.525 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)