    Chemi-Con EKWB421ELL560MJ40S
    Part No.:
    EKWB421ELL560MJ40S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    KWB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    56 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    420 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    485 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    873 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.575" (40.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EKWB421ELL560MJ40S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EKWB421ELL560MJ40S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKWB421ELL560MJ40S?
    Image EKWB421ELL560MJ40S
    Part Number EKWB421ELL560MJ40S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KWB
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 56 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 420 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 485 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 873 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)