    Chemi-Con EKWB401ELL680MK30S
    Part No.:
    EKWB401ELL680MK30S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    KWB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    68 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    530 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    954 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1.181" (30.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EKWB401ELL680MK30S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EKWB401ELL680MK30S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKWB401ELL680MK30S?
    Image EKWB401ELL680MK30S
    Part Number EKWB401ELL680MK30S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KWB
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 68 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 530 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 954 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)