    Chemi-Con EKWA421ELL101MU40S
    Part No.:
    EKWA421ELL101MU40S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEKWA421ELL101MU40S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    KWA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    420 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    700 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.05 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.571" Dia (14.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1.654" (42.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EKWA421ELL101MU40S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EKWA421ELL101MU40S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EKWA421ELL101MU40S?
    Image EKWA421ELL101MU40S
    Part Number EKWA421ELL101MU40S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series KWA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 420 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.05 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
    Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)