    Chemi-Con EGXE351ELL470MLN3S
    Part No.:
    EGXE351ELL470MLN3S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEGXE351ELL470MLN3S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    GXE
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    350 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    243 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    364.5 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.319" (33.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EGXE351ELL470MLN3S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EGXE351ELL470MLN3S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EGXE351ELL470MLN3S?
    Image EGXE351ELL470MLN3S
    Part Number EGXE351ELL470MLN3S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series GXE
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 350 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -25°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 243 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 364.5 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)