    Chemi-Con EGPD800ELL621MM20H
    Part No.:
    EGPD800ELL621MM20H
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEGPD800ELL621MM20H.pdf
    Description:
    CAP ALUM 620UF 20% 80V RADIAL TH
    Series:
    GPD
    Capacitance:
    620 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    80 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    44mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 135°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 135°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.175 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.35 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Through Hole
    1. How to order EGPD800ELL621MM20H on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EGPD800ELL621MM20H price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EGPD800ELL621MM20H?
    Image EGPD800ELL621MM20H
    Part Number EGPD800ELL621MM20H
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series GPD
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 620 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 80 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 44mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
    Operating Temperature -40°C ~ 135°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 1.175 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.35 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)