    Chemi-Con EGPA630ELL821ML30S
    Part No.:
    EGPA630ELL821ML30S
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEGPA630ELL821ML30S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL TH
    Capacitance:
    820 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    53mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.398 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    2.33 A @ 100 kHz
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.240" (31.50mm)
    Through Hole
    1. How to order EGPA630ELL821ML30S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EGPA630ELL821ML30S price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EGPA630ELL821ML30S?
    Image EGPA630ELL821ML30S
    Part Number EGPA630ELL821ML30S
    Product Status Active
    Capacitance 820 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 63 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 1.398 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 2.33 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)