    Chemi-Con EGPA250ELL392MM25S
    Part No.:
    EGPA250ELL392MM25S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEGPA250ELL392MM25S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    GPA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3900 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    24mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.2575 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.01 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.043" (26.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EGPA250ELL392MM25S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EGPA250ELL392MM25S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EGPA250ELL392MM25S?
    Image EGPA250ELL392MM25S
    Part Number EGPA250ELL392MM25S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series GPA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 3900 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 2.2575 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 3.01 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)