    Chemi-Con EGPA250ELL392ML35S
    Part No.:
    EGPA250ELL392ML35S
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEGPA250ELL392ML35S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
    Capacitance:
    3900 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    20mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.6925 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.59 A @ 100 kHz
    Size / Dimension:
    0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.437" (36.50mm)
    Through Hole
    1. How to order EGPA250ELL392ML35S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EGPA250ELL392ML35S price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EGPA250ELL392ML35S?
    Image EGPA250ELL392ML35S
    Part Number EGPA250ELL392ML35S
    Product Status Active
    Capacitance 3900 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 2.6925 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 3.59 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)