    Chemi-Con EGPA101ELL271MM20S
    Part No.:
    EGPA101ELL271MM20S
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDEGPA101ELL271MM20S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    GPA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    270 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    91mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    845 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.69 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.846" (21.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order EGPA101ELL271MM20S on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EGPA101ELL271MM20S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EGPA101ELL271MM20S?
    Image EGPA101ELL271MM20S
    Part Number EGPA101ELL271MM20S
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series GPA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 270 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 91mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 845 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.69 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)