    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC247932224
    Part No.:
    BFC247932224
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC247932224.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    100V
    Voltage Rating - DC:
    160V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.610" (15.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC247932224 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC247932224 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC247932224?
    Image BFC247932224
    Part Number BFC247932224
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 100V
    Voltage Rating - DC 160V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)