    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC247011104
    Part No.:
    BFC247011104
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC247011104.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.256" (6.50mm)
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC247011104 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC247011104 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC247011104?
    Image BFC247011104
    Part Number BFC247011104
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)