    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246831184
    Part No.:
    BFC246831184
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC246831184.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.18 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC246831184 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC246831184 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC246831184?
    Image BFC246831184
    Part Number BFC246831184
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.18 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)