    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246830154
    Part No.:
    BFC246830154
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC246830154.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD
    Capacitance:
    0.15 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC246830154 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC246830154 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC246830154?
    Image BFC246830154
    Part Number BFC246830154
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.15 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)