    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246817824
    Part No.:
    BFC246817824
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC246817824.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.82 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC246817824 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC246817824 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC246817824?
    Image BFC246817824
    Part Number BFC246817824
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.82 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)