    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC246707334
    Part No.:
    BFC246707334
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC246707334.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.33 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    63V
    Voltage Rating - DC:
    100V
    Dielectric Material:
    Polyester, Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC246707334 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC246707334 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC246707334?
    Image BFC246707334
    Part Number BFC246707334
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.33 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 63V
    Voltage Rating - DC 100V
    Dielectric Material Polyester, Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)