    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC241733303
    Part No.:
    BFC241733303
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC241733303.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    Tolerance:
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    High Frequency, Switching
    Ratings:
    Features:
    Long Life
    1. How to order BFC241733303 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC241733303 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC241733303?
    Image BFC241733303
    Part Number BFC241733303
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance -
    Tolerance -
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC -
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)