    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238583561
    Part No.:
    BFC238583561
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238583561.pdf
    Description:
    CAP FILM 560PF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.512" (13.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC238583561 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238583561 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238583561?
    Image BFC238583561
    Part Number BFC238583561
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)