    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238568272
    Part No.:
    BFC238568272
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238568272.pdf
    Description:
    CAP FILM 2700PF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    2700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order BFC238568272 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238568272 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238568272?
    Image BFC238568272
    Part Number BFC238568272
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 2700 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)