    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238564362
    Part No.:
    BFC238564362
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238564362.pdf
    Description:
    CAP FILM 3600PF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    3600 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC238564362 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238564362 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238564362?
    Image BFC238564362
    Part Number BFC238564362
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 3600 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)