    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238554113
    Part No.:
    BFC238554113
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238554113.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.011UF 5% 1.6KVDC RAD
    Capacitance:
    0.011 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    550V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.472" (12.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238554113 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238554113 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238554113?
    Image BFC238554113
    Part Number BFC238554113
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.011 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 550V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)