    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238553822
    Part No.:
    BFC238553822
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238553822.pdf
    Description:
    CAP FILM 8200PF 5% 1.6KVDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    8200 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    550V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.512" (13.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC238553822 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238553822 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238553822?
    Image BFC238553822
    Part Number BFC238553822
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 8200 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 550V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)