    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238361112
    Part No.:
    BFC238361112
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238361112.pdf
    Description:
    CAP FILM 1100PF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    1100 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238361112 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238361112 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238361112?
    Image BFC238361112
    Part Number BFC238361112
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1100 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)