    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238360152
    Part No.:
    BFC238360152
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238360152.pdf
    Description:
    CAP FILM 1500PF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    1500 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238360152 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238360152 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238360152?
    Image BFC238360152
    Part Number BFC238360152
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1500 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)