    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238360112
    Part No.:
    BFC238360112
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238360112.pdf
    Description:
    CAP FILM 1100PF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    1100 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238360112 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238360112 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238360112?
    Image BFC238360112
    Part Number BFC238360112
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1100 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)