    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238354302
    Part No.:
    BFC238354302
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238354302.pdf
    Description:
    CAP FILM 3000PF 5% 1.6KVDC RAD
    Capacitance:
    3000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    550V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238354302 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238354302 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238354302?
    Image BFC238354302
    Part Number BFC238354302
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 3000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 550V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)