    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238353272
    Part No.:
    BFC238353272
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238353272.pdf
    Description:
    CAP FILM 2700PF 5% 1.6KVDC RAD
    Capacitance:
    2700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    550V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order BFC238353272 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238353272 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238353272?
    Image BFC238353272
    Part Number BFC238353272
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 2700 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 550V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)