    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238351392
    Part No.:
    BFC238351392
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238351392.pdf
    Description:
    CAP FILM 3900PF 5% 1.6KVDC RAD
    Capacitance:
    3900 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    550V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238351392 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238351392 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238351392?
    Image BFC238351392
    Part Number BFC238351392
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 3900 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 550V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)