    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238342222
    Part No.:
    BFC238342222
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238342222.pdf
    Description:
    CAP FILM 2200PF 5% 1.4KVDC RAD
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1400V (1.4kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238342222 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238342222 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238342222?
    Image BFC238342222
    Part Number BFC238342222
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1400V (1.4kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)