    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238340362
    Part No.:
    BFC238340362
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238340362.pdf
    Description:
    CAP FILM 3600PF 5% 1.4KVDC RAD
    Capacitance:
    3600 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1400V (1.4kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238340362 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238340362 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238340362?
    Image BFC238340362
    Part Number BFC238340362
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 3600 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1400V (1.4kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)