    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238334682
    Part No.:
    BFC238334682
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238334682.pdf
    Description:
    CAP FILM 6800PF 5% 1KVDC RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    6800 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    350V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC238334682 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238334682 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238334682?
    Image BFC238334682
    Part Number BFC238334682
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 6800 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 350V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)