    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238333432
    Part No.:
    BFC238333432
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238333432.pdf
    Description:
    CAP FILM 4300PF 5% 1KVDC RADIAL
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    4300 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    350V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.512" (13.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC238333432 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238333432 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238333432?
    Image BFC238333432
    Part Number BFC238333432
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 4300 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 350V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)