    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238332472
    Part No.:
    BFC238332472
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238332472.pdf
    Description:
    CAP FILM 4700PF 5% 1KVDC RADIAL
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    350V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238332472 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238332472 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238332472?
    Image BFC238332472
    Part Number BFC238332472
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 350V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)