    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238321303
    Part No.:
    BFC238321303
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238321303.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.03UF 5% 630VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.03 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238321303 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238321303 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238321303?
    Image BFC238321303
    Part Number BFC238321303
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.03 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)