    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238320303
    Part No.:
    BFC238320303
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238320303.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.03UF 5% 630VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.03 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238320303 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238320303 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238320303?
    Image BFC238320303
    Part Number BFC238320303
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.03 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)