    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238310563
    Part No.:
    BFC238310563
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238310563.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD
    Capacitance:
    0.056 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238310563 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238310563 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238310563?
    Image BFC238310563
    Part Number BFC238310563
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.056 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 200V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)