    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238304823
    Part No.:
    BFC238304823
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC238304823.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    125V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC238304823 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC238304823 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC238304823?
    Image BFC238304823
    Part Number BFC238304823
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 125V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)