    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237547681
    Part No.:
    BFC237547681
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237547681.pdf
    Description:
    CAP FILM 680PF 3.5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    680 pF
    Tolerance:
    ±3.5%
    Voltage Rating - AC:
    600V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237547681 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237547681 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237547681?
    Image BFC237547681
    Part Number BFC237547681
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 680 pF
    Tolerance ±3.5%
    Voltage Rating - AC 600V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)