    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237546821
    Part No.:
    BFC237546821
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237546821.pdf
    Description:
    CAP FILM 820PF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    820 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    600V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237546821 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237546821 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237546821?
    Image BFC237546821
    Part Number BFC237546821
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 820 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 600V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)