    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237544151
    Part No.:
    BFC237544151
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237544151.pdf
    Description:
    CAP FILM 150PF 5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    150 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    600V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.571" (14.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237544151 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237544151 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237544151?
    Image BFC237544151
    Part Number BFC237544151
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 150 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 600V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)