    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237543621
    Part No.:
    BFC237543621
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237543621.pdf
    Description:
    CAP FILM 620PF 3.5% 2KVDC RADIAL
    Capacitance:
    620 pF
    Tolerance:
    ±3.5%
    Voltage Rating - AC:
    600V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237543621 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237543621 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237543621?
    Image BFC237543621
    Part Number BFC237543621
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 620 pF
    Tolerance ±3.5%
    Voltage Rating - AC 600V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)