BFC237540131.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC237540131.
| Image |  |
| Part Number | BFC237540131 |
| Manufacturer | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 130 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 2000V (2kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |