    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237534302
    Part No.:
    BFC237534302
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237534302.pdf
    Description:
    CAP FILM 3000PF 5% 1.6KVDC RAD
    Capacitance:
    3000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.650" (16.50mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237534302 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237534302 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237534302?
    Image BFC237534302
    Part Number BFC237534302
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 3000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)