    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237533911
    Part No.:
    BFC237533911
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237533911.pdf
    Description:
    CAP FILM 910PF 3.5% 1.6KVDC RAD
    Capacitance:
    910 pF
    Tolerance:
    ±3.5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237533911 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237533911 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237533911?
    Image BFC237533911
    Part Number BFC237533911
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 910 pF
    Tolerance ±3.5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)