    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237532152
    Part No.:
    BFC237532152
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237532152.pdf
    Description:
    CAP FILM 1500PF 5% 1.6KVDC RAD
    Capacitance:
    1500 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Features:
    1. How to order BFC237532152 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237532152 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237532152?
    Image BFC237532152
    Part Number BFC237532152
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1500 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)