    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237530912
    Part No.:
    BFC237530912
    Manufacturer:
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237530912.pdf
    Description:
    CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD
    Manufacturer:
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    9100 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.807" (20.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    1. How to order BFC237530912 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237530912 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237530912?
    Image BFC237530912
    Part Number BFC237530912
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 9100 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)