    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237528182
    Part No.:
    BFC237528182
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237528182.pdf
    Description:
    CAP FILM 1800PF 5% 1KVDC RADIAL
    Capacitance:
    1800 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order BFC237528182 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237528182 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237528182?
    Image BFC237528182
    Part Number BFC237528182
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1800 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 400V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)