    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237528162
    Part No.:
    BFC237528162
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237528162.pdf
    Description:
    CAP FILM 1600PF 5% 1KVDC RADIAL
    Capacitance:
    1600 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order BFC237528162 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237528162 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237528162?
    Image BFC237528162
    Part Number BFC237528162
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1600 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 400V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)