    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237527162
    Part No.:
    BFC237527162
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237527162.pdf
    Description:
    CAP FILM 1600PF 3.5% 1KVDC RAD
    Capacitance:
    1600 pF
    Tolerance:
    ±3.5%
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order BFC237527162 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237527162 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237527162?
    Image BFC237527162
    Part Number BFC237527162
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 1600 pF
    Tolerance ±3.5%
    Voltage Rating - AC 400V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)