    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237526242
    Part No.:
    BFC237526242
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDBFC237526242.pdf
    Description:
    CAP FILM 2400PF 5% 1KVDC RADIAL
    Capacitance:
    2400 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    400V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.630" (16.00mm)
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Features:
    1. How to order BFC237526242 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BFC237526242 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BFC237526242?
    Image BFC237526242
    Part Number BFC237526242
    Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
    Package/Case Radial
    Capacitance 2400 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 400V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)